Liber mortuorum

Księga zmarłych polskich pallotynów i pallotynek

Dziś, to jest 27 kwietnia 2024, mija rocznica śmierci:
ks. Antoni Hańderek (†1999)
s. Janisława Puzdrowska (†2010)
s. Sitarz Władysława (†2019)

Wczoraj, to jest 26.04.2024, miała miejsce rocznica śmierci:
Brak wspomnienia zmarłych

W dniu jutrzejszym, to jest 28.04.2024, przypada rocznica śmierci:
ks. Eugeniusz Weron (†2009)

WRÓBEL Józef Ignacy, Josephus (1906 – 1971), ksiądz, doktor filozofii i teologii, profesor i rektor seminarium w Ołtarzewie, radca, sekretarz i ekonom prowincjalny, pisarz i tłumaczWRÓBEL Józef Ignacy, Josephus (1906 – 1971), ksiądz, doktor filozofii i teologii, profesor i rektor seminarium w Ołtarzewie, radca, sekretarz i ekonom prowincjalny, pisarz i tłumacz

Urodził się 15 IX 1906 w Wieprzu, w diecezji krakowskiej, jako syn Jana i Marii z d. Kosibowicz. Ostatnie klasy gimnazjalne kończył w pallotyńskim Collegium Marianum. Sutannę otrzymał 7 X 1924 w Wadowicach, z rąk ks. Alojzego Majewskiego. Pierwszą profesję złożył 7 X 1926 w Sucharach na ręce ks. Wojciecha Turowskiego; wieczną – w Wadowicach w 1929 na ręce ks. Władysława Baumgarta. Na Kopcu odbywał też początkowo studia filozoficzne (1925-26), a następnie w Rzymie na Gregorianum (1926-28), gdzie uzyskał stopień doktora. Tam też ukończył studia teologiczne w latach 1928-32, wieńcząc je stopniem doktora teologii. Podczas studiów zdobył doskonałą znajomość i opanowanie łaciny klasycznej zarówno w mowie, jak i piśmie. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 VII 1931 w Rzymie z rąk kard. Francesca Marchettiego-Selvaggianiego.

Zaraz po powrocie do kraju został w 1932 prefektem kleryków i wykładowcą w Sucharach, Ołtarzewie (wykładał przez 39 lat kolejno: filozofię, historię filozofii, prawo kanoniczne, Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, apologetykę, dogmatykę i teologię moralną, archeologię biblijną i prawo SAK oraz język hebrajski, grecki i łaciński). Kilkakrotnie w miesiącach wakacyjnych wyjeżdżał do Francji, podejmując pracę duszpasterską wśród Polonii (np. w 1938, 1939 – Amiens; także w okresie powojennym).

Od XII 1939 przebywał w Wadowicach, gdzie wykładał filozofię i był rektorem tego domu podczas trwania II wojny światowej (4 V 1941 – 1945). Od VII 1941 przyjmuje jeszcze obowiązki mistrza nowicjatu. Pod przykrywką „przygotowania do duszpasterstwa” obleczono wtedy 14 nowicjuszy, 10 kleryków i 4 braci. 30 VIII wszyscy pallotyni przeżyli najście 3 gestapowców poszukujących ks. S. Wierzbicę. Rewizja ostatecznie nic im nie dała. W domu działało tajne studium filozoficzne, a od IX 1942 również teologiczne. Księża oprócz wykładów dla kleryków prowadzili duszpasterstwo dla okolicznej ludności ze wsi Zaskawie i Jaroszowice, odciętej od swych parafii nową granicą „Wielkich Niemiec” biegnącą rzeką Skawą. Klerycy uświetniali nabożeństwa śpiewem. W V 1942 ks. prowincjał J. Maćkowski przywiózł z Warszawy obraz Królowej Apostołów pędzla Adama Styki. W jej uroczystość 17 V odbyło się poświęcenie obrazu i uroczysta akademia.

W XI 1943 z rozkazu niemieckiego seminarium przeniosło się do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie korzystało z gościnności bernardynów. Klerycy teologii i profesorowie zamieszkali w budynku przy kościele Grobu MB w Brodach, a studenci filozofii w wynajętej wilii „Grażyna”, którą wcześniej wytynkowano, wstawili w niej okna i piece oraz umeblowali. W nowej siedzibie zarząd objął ks. Leon Forycki. Żywność, opał i bieliznę dowoziła co tydzień lub częściej do „Grobku” i „Grażyny” furmanka z Kopca, przywożąc stamtąd bieliznę do prania. Pozostali księża i bracia znaleźli schronienie u bliższych i dalszych sąsiadów, a kilku ulokowało się w zabudowaniach gospodarczych. Urządzono tam kuchnię i jadalnię. Na Kopcu Niemcy pozostawili pallotynom, oprócz zabudowań gospodarczych, także kaplicę i zakrystię. W domu okupanci otwarli w grudniu szkołę lotniczą, która w wakacje 1944 została przeniesiona do Holandii, a jej miejsce zajęły oddziały mechaników. Taki stan trwał do 23 I 1945. Uciekający Niemcy podpalili zabudowania, które ugasili bracia po 14-godzinnej akcji ratowniczej, z narażeniem własnego życia.

Po wyzwoleniu Wadowic (26 I 1945) rozpoczął remont generalny Kopca, aby Collegium wznowiło naukę. Na skutek działań wojennych i kwaterującego wojska radzieckiego (II-IV najpierw we wszystkich budynkach, a potem w części) gmach Collegium doznał wielu szkód. W trakcie tego remontu, w tym samym roku, ks. Józef przeszedł do Warszawy, gdzie był radcą (od 23 V 1945) i sekretarzem prowincjalnym (od IX 1946). Kapituła Prowincjalna z 1946 mianowała go delegatem ds. ZAK. Ks. Wróbel pragnął kształtować Zjednoczenie, wzorując się na formach praktykowanych przez Wincentego Pallottiego, gdyż uznawał, że Ruch Szensztacki daleko odbiega od idei założyciela, choć już pod koniec lat 40. i w 50. część pallotynów widziała ten problem inaczej. Nawiązując do tradycji kształtowania Zjednoczenia w polskiej prowincji, wydał książeczkę Zjednoczenie Apostolstwa Powszechnego (Ołtarzew 1946 – z rekomendacją prymasa Augusta Hlonda oraz z imprimatur kurii warszawskiej). To opracowanie niedługo spełniało swoje zadanie, ponieważ władze komunistyczne tępiły wszelkie organizacje katolickie, dlatego ze względów bezpieczeństwa zniszczono nawet wszelkie spisy członków Zjednoczenia i współpracowników, których ogólnie nazywano „dobrodziejami”.

Poza ks. Stanisławem Czaplą, w tym czasie nikt więcej nie pisał o ZAK tylko ks. J. Wróbel. Do publikacji traktujących o tym zagadnieniu należy zaliczyć, oprócz wyżej wymienionego, m.in. pracę Apostoł w rodzinnym gronie apostołów. Rozważania rekolekcyjne dla księży PSM (Warszawa ok. 1947) czy artykuły na ten temat w „Królowej Apostołów”. Tłumaczył z języka włoskiego i łacińskiego na polski pisma i listy Wincentego Pallottiego, które wszystkie przełożył i dokładnie poznał, stając się najlepszym znawcą życia i idei Pallottiego w całym stowarzyszeniu. Napisał i wydał życiorys założyciela Błogosławiony Wincenty Pallotti. Apostoł i mistyk (Poznań 1961; toż pt. Święty Wincenty Pallotti. Apostoł i mistyk, Poznań 19922) oraz fragmenty jego pism: Wielebny założyciel przypomina (Poznań 1949). Dla Zarządu Generalnego opracowywał zagadnienia związane z ideą apostolstwa i życiem Pallottiego. Dekretem z 4 IX 1961 został włączony w skład Komisji Prowincjalnej ds. Związanych z Przygotowaniem Uroczystości Kanonizacyjnych Błogosławionego Założyciela. Był także tłumaczem urzędowych pism episkopatu Polski i sekretariatu pallotyńskiego. Istnieje kilka kolęd i pieśni polskich przetłumaczonych przez niego na język łaciński. Jest również autorem książki Pod korcem. Życiorys księdza Józefa Kosibowicza, ekspozyta w Sromowcach Wyżnych 1863-1943 (Ołtarzew 1947, Poznań 20052; pod ps. x. Ignacy Podgórski).

W latach 1954-57 i 1966-69 był rektorem WSD w Ołtarzewie. Podczas pierwszej jego kadencji rektorskiej, w związku z rozwiązaniem obu niższych seminariów duchownych, napływali do Ołtarzewa liczni alumni. Nie wystarczyło miejsca dla wszystkich seminarzystów filozofii, dlatego urządzono filozofię jeszcze w Otwocku, Wadowicach i Ząbkowicach Śląskich. W Polsce nastąpił poznański czerwiec i odwilż październikowa 1956, które przyniosły koniec ponurego okresu stalinowskiego w Polsce i chwilową poprawę polityki względem Kościoła. Wkrótce po rozpoczęciu II kadencji zaczął poważnie chorować na serce i przez 2 kolejne lata był rektorem jedynie nominalnie (1967-69). Pełniącym obowiązki rektora był wtedy ks. Roman Dzwonkowski. Jeszcze w ostatnich latach życia ks. Józef miał pełny etat wykładowcy w seminarium – tygodniowo 11 godzin języka łacińskiego.

Podczas jego II kadencji rektora seminarium Ołtarzew przeżywał kolejne wielkie wydarzenia, związane z opublikowaniem dekretu soborowego o apostolstwie świeckich i innych dokumentów Vaticanum II (1967), z 50. rocznicą powstania seminarium duchownego stowarzyszenia (1968). Główne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 11 X 1968. Był to dzień uroczystej inauguracji nowego roku seminaryjnego 1968/1969. W uroczystości tej brał udział Stefan kard. Wyszyński, który w czasie uroczystej mszy, koncelebrowanej przez prowincjała Stanisława Martuszewskiego i 12 księży profesorów, wygłosił kazanie Seminarium apostolskie pod przewodem Królowej Apostołów, a referat inauguracyjny Pięćdziesiąt lat seminarium duchownego Polskiej Prowincji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego wygłosił ks. Wróbel. Następnie 14 – 16 XI 1968 trwały obrady sympozjum naukowego poświęconego teologii kultu miłosierdzia Bożego. Do tych wydarzeń warto dodać jeszcze fakt, że z 1 na 2 I 1967 profesorowie i alumni ołtarzewscy czuwali na Jasnej Górze w intencji zagrożonych seminariów duchownych w Polsce. W czuwaniu jasnogórskim wzięło udział 7 księży i 35 alumnów z Ołtarzewa.

Od 1957 przez 9 lat sprawował funkcję ekonoma prowincjalnego i przez 22 lata był członkiem zarządu polskiej prowincji, pełniąc różne, odpowiedzialne zadania. Uczestniczył też w zebraniach generalnych (VIII Kapituła – nie mógł wyjechać; uczestniczył za niego ks. Stanisław Suwała Suwała z regii francuskiej; X Kapituła 1959; XI Kapituła 1965; XII Kapituła nadzwyczajna 1968/1969 – uczestniczył jako wybitny znawca pism św. Wincentego Pallottiego). Jako spowiednik współpracował z wieloma żeńskimi zgromadzeniami zakonnymi, a po Soborze Watykańskim II służył im pomocą w redagowaniu nowych reguł, konstytucji i ustaw zgodnych z duchem odnowy soborowej. Na podstawie nominacji prymasa był kuratorem niepokalanek w Szymanowie, dominikanek misjonarek w Zielonce i pallotynek w Gdańsku. Z szeregu prac podejmowanych i realizowanych aż do ostatniej niemal chwili wyrwała go śmierć, do której przygotowywał się starannie, był bowiem jej świadomy z powodu ciężkiej choroby serca. Tuż przed swoją śmiercią wyraził ostatnie życzenie skierowane do alumnów seminarium w Ołtarzewie: „By wszyscy doszli do kapłaństwa, by byli dobrymi pallotynami, by nie marnowali czasu”. Zmarł na skutek zawału serca wieczorem 3 IV 1971 w szpitalu w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Ołtarzewie. Mszy koncelebrowanej przez 70 księży wychowanków zmarłego przewodniczył bp Władysław Jędruszuk, administrator apostolski w Drohiczynie, który w czasie wojny studiował w seminarium. Słowo Boże podczas mszy wygłosił do licznie zgromadzonych wiernych, sióstr zakonnych, wychowanków i przyjaciół zmarłego prowincjał ks. Stanisław Martuszewski, ukazując koleje życia i wielkość duchową ks. Józefa. Został pochowany w Ołtarzewie.

Zawsze stawiał na pierwszym miejscu sprawy i zadania stowarzyszenia, będąc ogromnie wdzięczny Bogu za łaskę powołania do kapłaństwa i stowarzyszenia, które bardzo kochał. Był człowiekiem „modlitewnego czuwania” i gorliwym czcicielem Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów. Modlitwie poświęcał kilka godzin dziennie, a w przeddzień śmierci widziano go, jak długo klęczał pogrążony w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, wystawionym do publicznej adoracji z racji pierwszego piątku miesiąca. Miał nie tylko wybitne uzdolnienia, ale i był człowiekiem benedyktyńskiej pracowitości, ceniącym sobie posłuszeństwo, porządek i dyscyplinę w duchu głębokiej ofiary. Dla wielu współbraci pozostał w pamięci jako wzór pracowitości i wielkiej kultury duchowej. Będąc wrażliwym na potrzeby innych, znajdywał zawsze czas mimo przeróżnych zajęć, by wyświadczyć komuś drobną przysługę, dając w ten sposób dowód swej pamięci i życzliwości. Cechowało go wielkie poczucie humoru i umiejętność prowadzenia konwersacji. Był człowiekiem skromnym (publikacje pod pseudonimem) i kochającym ziemię ojczystą.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 stycznia 2015 (uzupełniono 18 lutego 2016)
Tekst biogramu: Tylus Stanisław, Leksykon polskich pallotynów (1915-2012), Ząbki 2013, 621-625


Indeks zmarłych według daty śmierci

Alfabetyczny indeks zmarłych

Indeks zmarłych z podziałem na lata śmierci

Miejsca spoczynku polskich pallotynów wraz ze zdjęciami


Ci, co odeszli ze Stowarzyszenia

Więzi Kardynała Franciszka Macharskiego z pallotynami


Rocznice pallotyńskich wydarzeń

Ks. Stanisław Jurkowski SAC, duszpasterz polonijny we Francji

Bereza Kartuska
Suchary

Indeksy i biogramy sporządził ks. Stanisław Tylus SAC
Kontakt: stansac@wp.pl
Stan z 11 marca 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie tekstów i fotografii bez zgody autora strony jest zabronione.

Ostatnie zmiany
Nowe biogramy
-(od I 2024):ks. Karny Marek (†14 I 2024), ks. Chwiej Jerzy (†24 I 2024), ks. Nowek Tadeusz (†8 III 2024)

-(2023):ks. Bławat Anastazy (†1 I 2023), ks. Szczotka Marian (†28 I 2023), ks. Czaja Piotr (†25 II 2023), ks. Szczepański Józef (†19 V 2023), ks. Bazan Tadeusz (†15 VI 2023), ks. Borowski Tomasz (†20 VI 2023), ks. Jurkowski Stanisław (†10 II 2023), ks. Kantor Stanisław (†20 VI 2023), br. Kubiszewski Jan (†3 X 2023), ks. Wierzba Jacek (†21 XI 2023), ks. Kozłowski Józef (†26 XI 2023), ks. Rembisz Zbigniew (†7 XII 2023), ks. Bober Szczepan (†24 XII 2023),

-(2022):ks. Charchut Stanisław (†9 II 2022), s. Kirol Regina (†23 II 2022), s. Dziedzic Krystyna (†8 III 2022), ks. Daniel Leszek (†20 III 2022), s. Jasiulewicz Alina (†2 IV 2022), ks. Tomasiński Tadeusz (†1 VI 2022), ks. Matuszewski Stanisław (†23 VI 2022), br. Mystkowski Mieczysław (†1 VII 2022), s. Wenta Teresa (†27 VII 2022), bp Freeman Séamus (†20 VIII 2022), s. Michalik Sylweria (†22 VIII 2022), br. Szporna Wojciech (†5 X 2022), ks. Stasiak Władysław (†29 X 2022).

Liber mortuorum w latach 2020-2024. Przeszłość i przyszłość

1. Krótka historia strony Liber mortuorum
a) Pierwsze biogramy zmarłych pallotynów ukazały się na stronie internetowej WSD Ołtarzew w styczniu 2007 r. Autorem ich był ks. Janusz Dyl SAC, który tworzył je pod niezrealizowaną przez niego „Księgę zmarłych pallotynów”. W maju 2009 r., wraz z przebudową strony internetowej, zostały one zastąpione życiorysami, które również pochodziły z książki ks. Dyla pt. Pallotyni w Polsce w latach 1907-1947, Lublin 2001, s. 397-475. Te krótkie biogramy zostały doprowadzone do lat 1998-99 (nie były też kompletne i nie uwzględniały członków Regii Miłosierdzia Bożego). Od tego czasu ks. Stanisław Tylus SAC sporządził Indeks zmarłych według daty śmierci i dołączył wszystkie brakujące życiorysy zarówno z obu polskich prowincji, jak i Regii Miłosierdzia Bożego. Na stronie Seminarium ołtarzewskiego biogramy te istniały do 2013 r.
b) Nowe, obecnie istniejące biogramy zmarłych pallotynów, zostały napisane przez ks. Stanisława Tylusa SAC. W 2011 r. zostały one umieszczone na stronie http://www.pallotyni.pl, pod nazwą LIBER MORTUORUM. Początkowo były to tylko biogramy polskich pallotynów i przełożonych generalnych Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego oraz życiorysy pallotynek. Poszerzona i poprawiona ich wersja (ale bez pallotynek i przełożonych generalnych pallotynów) została opublikowana drukiem (Tylus Stanisław, Leksykon polskich pallotynów 1915-2012, Ząbki 2013, ss. 694).
c) W latach 2013-15 strona Liber mortuorum (http://pallotyni.eu/Liber.mortuorum/zmarli_index.php) została poszerzona o życiorysy pallotynów i pallotynek pochodzenia polskiego oraz ekspallotynów, którzy zmarli jako księża diecezjalni lub w innym instytucie życia zakonnego. Od listopada 2014 r. dołączone zostały też biogramy pallotynek pracujących w Polsce lub pochodzących z terenów polskich, jak również ich przełożone generalne. W 2015 r. rozszerzono zakres przedmiotowy strony o nowe kategorie: Słudzy Boży spoza Polski i Niemieccy pallotyni działający przed 1945 r. na obecnych ziemiach polskich. Niezależnie od tego uaktualniane były kategorie Polskich pallotynów i Pallotynek, którzy odeszli do wieczności w okresie lat 2013-15. W celu szybszego znalezienia poszukiwanego biogramu przemodelowano Indeks zmarłych według daty śmierci oraz sporządzono nowy Alfabetyczny indeks zmarłych oraz Indeks zmarłych z podziałem na lata śmierci.
d) W listopadzie 2017 r. strona została umieszczona w domenie https://LiberMortuorum.pl/ skąd jej zawartość jest dostępna w serwisach takich jak: http://www.pallotyni.pl, http://sac.org.pl
e) W 2015 r. strona Liber mortuorum aktualizowana była kilkanaście razy. Pojawiło się na niej 88 nowych biogramów, głównie pallotynek (65). Tego roku, praktycznie w 50% istniejących biogramów, zostały wprowadzone liczne uzupełnienia i poszerzenia, a także poprawiono zauważone błędy. Zmiany w poszczególnych biogramach sygnalizowane są informacjami naniesionymi pod konkretnym biogramem. Pod określeniem Zmienione lub Uzupełnione biogramy autor ma na myśli nie tylko istotną lub większą partię zmian, ale i pewne drobne informacje, które pojawiały się niezależnie od ich zaznaczenia. W 2016 r. dodano 28 nowych biogramów, zaś w 2017 r. pojawiło się 14 biogramów.

2. Stan aktualny biogramów
a) W latach 2022-2023 strona Liber mortuorum poszerzyła się o łącznie o 24 biogramy, z których 23 to nowe biogramy polskich pallotynów: ks. Charchut Stanisław (†9 II 2022), ks. Daniel Leszek (†20 III 2022), ks. Tomasiński Tadeusz (†1 VI 2022), ks. Matuszewski Stanisław (†23 VI 2022), br. Mystkowski Mieczysław (†1 VII 2022), br. Szporna Wojciech (†5 X 2022), ks. Stasiak Władysław (†29 X 2022), ks. Bławat Anastazy (†1 I 2023), ks. Szczotka Marian (†28 I 2023), ks. Jurkowski Stanisław (†10 II 2023), ks. Czaja Piotr (†25 II 2023), ks. Szczepański Józef (†19 V 2023), ks. Bazan Tadeusz (†15 VI 2023), ks. Borowski Tomasz (†20 VI 2023), ks. Kantor Stanisław (†20 VI 2023), br. Kubiszewski Jan (†3 X 2023), ks. Wierzba Jacek (†21 XI 2023), ks. Kozłowski Józef (†26 XI 2023), ks. Rembisz Zbigniew (†7 XII 2023), ks. Bober Szczepan (†24 XII 2023). Ukazał się również jeden biogram przełożonych geberalnych i biskupów - bp Freeman Séamus (†20 VIII 2022).

Tabela. Stan aktualny biogramów na koniec grudnia 2014-2024 r.
Kategorie pallotyńskich biogramów

XII
2014

XII
2015

XII
2016

XII
2017

XII
2018

XII
2019

XII
2020

XII
2021
XII
2022
XII
2023
2024
Polscy pallotyni 368 377 387 395 401 404 419 431 442 455 +3
Pallotyni polskiego pochodzenia (*) 14 16 18 18 18 18 18 18 18 18  
Przełożeni generalni i biskupi 19 19 20 22 23 25 25 26 27 27  
Słudzy Boży spoza Polski -- 5 6 6 6 6 6 6 6 6  
Niemieccy pallotyni działający przed 1945 r. na obecnych ziemiach polskich (✺) -- 7 11 13 13 13 13 13 13 13  
Ekspallotyni (**) 23 23 25 25 25 25 25 25 25 25  
Pallotynki (przełożone generalne i siostry pracujące w Polsce lub pochodzące z terenów polskich zostały oznaczone znakiem ☼) 47 112 113 114 118 122 127 130 130 130  
Przyjaciele SAC i ci, co odeszli od Stowarzyszenia -- -- 7 8 8 8 9 9 9 9  
Razem 471 559 587 601 612 621 642 658 670 683 +3

b) W latach 2018-2021 strona Liber mortuorum poszerzyła się o 24 nowych biogramów. W grupie Polskich pallotynów i Pallotynek znalazły się następujące biogramy: s. Speransa Joniec (†11 II 2018), s. Teresa Matula (†1 VI 2018), ks. Jerzy Maj (†24 VI 2018), br. Jan Bandoszek (†28 VII 2018), ks. Tadeusz Płonka (†24 VIII 2018), ks. Bogdan Kusznir (†26 VIII 2018), s. Majola Rataj (†6 XI 2018) , s. Jadwiga Waszczeniuk (†17 XI 2018), ks. Józef Świerkosz (†20 XII 2018) , ks. Andrzej Biernacki (†23 XII 2018), s. Władysława Sitarz (†27 IV 2019) , s. Helena Szaniawska (†22 VII 2019), ks. Witalij Wezdeckij (†24 VIII 2019), s. Martyna Gumul (†9 IX 2019), s. Estera Stachnik (†20 IX 2019), ks. Kazimierz Czulak (†29 IX 2019), br. Tadeusz Wojciechowski (†12 XII 2019), ks. Stanisław Kobielus (†3 I 2020), br. Jan Cuper (†18 II 2020), ks. Józef Żemlok (†16 III 2020) i ks. Józef Liszewski (†18 III 2020). ks. Żemlok Józef (†16 III 2020)ks. Liszewski Józef (†18 III 2020), ks. Kantor Wiesław (†5 V 2020)ks. Latoń Jan (†7 V 2020)s. Wołosewicz Wirginitas (†17 V 2020), s. Hetnał Maria (†14 VI 2020), s. Otta Agnieszka (†15 VII 2020), ks. Korycki Jan (†31 VII 2020)ks. Szewczul Jerzy (†6 X 2020), s. Smentoch Kryspina (†14 X 2020), s. Suchecka Zofia (†19 X 2020)ks. Domagała Stefan (†24 X 2020)ks. Dragiel Mirosław (†30 X 2020)ks. Pytka Kazimierz (†5 XI 2020), ks. Domański Ryszard (†10 XI 2020), ks. Młodawski Grzegorz (†22 XI 2020), ks. Lisiak Józef (†27 XII 2020), s. Klekowska Mariola (†27 XII 2020), ks. Dzwonkowski Roman (†30 XI 2020), s. Wojtczak Urszula (†9 I 2021), ks. Błaszczak Jerzy (†15 I 2021), ks. Rykaczewski Tadeusz (†9 II 2021), ks. Czulak Antoni (†23 IV 2021), ks. Daniel Edward (†17 IV 2021), s. Gojtowska Agnieszka (†27 V 2021), ks. Nowak Kazimierz (†14 V 2021), s. Pruszyńska Zefiryna (†1 V 2021), ks. Zając Jan (†4 VII 2021), ks. Kot Jan (†8 VII 2021), ks. Mugobe Banuni Ignace (†26 VII 2021), ks. Kończak Jan (†11 VIII 2021), ks. Stachera Kazimierz (†24 VIII 2021), ks. Orlikowski Stanisław (†9 X 2021) i br. Dziczkiewicz Franciszek (†21 X 2021). Grupę Przełożonych Generalnych i pallotyńskich biskupów reprezentują: bp Konrad Walter (†20 IX 2018), bp Thomas Thennatt (†14 XII 2018), bp Alojzy Orszulik (†21 II 2019) i abp Hoser Henryk (†13 VIII 2021).

c) W latach 2018-19 autor strony przeprowadził kwerendę materiałów zawartych w archiwum domu pallotyńskiego w Gdańsku (dom przy ul. Elżbietańskiej). Niezależnie od tego, trwała kwerenda materiałów w Archiwum Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie. Szerokiemu badaniu poddawane były materiały, które autor strony pozyskał wcześniej w Archiwum Generalnym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Rzymie, w Archiwum Regii Miłosierdzia Bożego w Paryżu i w Archiwum Sekretariatu Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. Wiele nowych informacji autor otrzymał od osób prywatnych i instytucji. Istniejące biogramy są systematycznie wzbogacane o fotografie, zarówno portretowe, jak i grupowe (sytuacyjne). Zdjęcia pochodzą głównie ze zbiorów Archiwum Prowincji Chrystusa Króla, ale i wielu osób prywatnych, którym pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować

3. Zrealizowane plany z ubiegłych lat (zapowiadane i niezapowiadane)
a) Z dniem 12 stycznia 2015 r. zostały wymienione na stronie Liber mortuorum wszystkie dotychczasowe wersje życiorysów pallotynów polskich zmarłych do 2012 r. W ich miejsce wprowadzono biogramy zaczerpnięte z publikacji autora strony (Tylus Stanisław, Leksykon polskich pallotynów 1915-2012, Ząbki 2013). Inne kategorie pozostały bez zmian.
b) Zgodnie z zapowiedziami od sierpnia 2015 r. włączane są stopniowo do strony Liber mortuorum biogramy niemieckich pallotynów, działających przed 1945 r. na obecnych ziemiach polskich. Na chwilę obecną włączono biogramy 13 niemieckich pallotynów, umieszczając przy ich nazwisku symbol ✺.
c) Spośród nie sygnalizowanych wcześniej zmian na stronie Liber mortuorum pojawiła się od maja 2015 r. nowa grupa biogramów, to jest pallotyńskich sług Bożych spoza Polski. Obecnie w jej ramach można znaleźć 6 biogramów. Są to życiorysy: bł. Richarda Henkesa (†1945), bł. Elisabetty Sanny Porcu (†1857), Josefa Englinga (†1918), Josefa Kentenicha (†1968), Franza Reinischa (†1942) i bpa Heinricha Vietera (†1914).
d) Wśród nowych inicjatyw, nie sygnalizowanych wcześniej, należy wymienić dział Materiały źródłowe. Dział ma za zadanie poszerzać naszą wiedzę na temat życia i działalności zmarłego.
e) Dołączono również Miejsca spoczynku polskich pallotynów. Jest to alfabetyczny układ według miejsc pochówków, w których złożono zmarłych Współbraci. Obejmuje zarówno obszar Polski, jak i całego świata. Na końcu listy umieszczono też miejsca pochówków pallotynów z niemieckiej Prowincji Świętej Trójcy, spoczywających na ziemi polskiej, pallotynek i ekspallotynów. Pierwotna wersja została umieszczona 31 października 2015 r.
f) W styczniu 2016 r. umieszczono na stronie Liber mortuorum biogram ks. Antoniego Słomkowskiego †1982, kapłana archidiecezji gnieźnieńskiej, profesora i rektora KUL (i materiały źródłowe, którymi są jego wspomnienia na temat kontaktów z pallotynami), zapoczątkowując w ten sposób grupę przyjaciół SAC. Grupa aktualnie obejmuje 8 nazwisk i będzie ona stopniowo realizowana w najbliższych latach.
g) Uzupełniono i poszerzono biografie w kategorii Niemieccy pallotyni działający przed 1945 r. na obecnych ziemiach polskich i Pallotyńscy słudzy Boży spoza Polski. Kontynuowane będą dalsze prace nad uzupełnianiem i poszerzaniem dotychczasowych biogramów, bowiem kwerenda materiałów archiwalnych dostarcza wiele nowych i nieznanych do tej pory informacji.
h) Na początku 2016 r. dołączono do strony Liber mortuorum zestawienie chronologiczne, które zostało zatytułowane: Rocznice pallotyńskich wydarzeń przypadających w 2016 roku. Autor strony zestawił wydarzenia, jakie dokonały się w latach: 1916 (100 lat temu), 1941 (75 lat temu), 1966 (50 lat temu) i 1991 (25 lat temu). W 2020 r. w miejsce w.w. Rocznic pojawi się Kalendarium pallotyńskie, które autor systematycznie publikuje na swoim profilu FB - https://www.facebook.com/profile.php?id=100012227057005.
i) Spośród innych planów zrealizowanych planów było zakończenie Kalendarium dziejów Regii Miłosierdzia Bożego (1946-2019).

5. Uwagi i prośba o materiały
Wszystkich zainteresowanych biogramami zmarłych pallotynów lub pallotynek proszę o ewentualne spostrzeżenia i uwagi dotyczące treści biogramu lub innych kwestii. Ponadto zachęcam Wszystkich do przekazywania fotografii, informacji lub materiałów (jeśli trzeba, oczywiście do zwrotu) na adres e-mailowy: stansac@wp.pl lub listownie na adres: Pallotyński Instytut Historyczny, ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa.

Stroną techniczną Liber mortuorum już od 15 lat (od 2009 r.) zajmuje się Pan Donat Jaroszewski. Za lata współpracy, cierpliwość i wszelaką pomoc w tym zakresie jestem Mu bardzo wdzięczny.

Warszawa 28 I 2024
Stanisław Tylus SAC

Ksiądz dr Stanisław Tylus przy relikwiach św. Wincentego Pallottiego w kościele SS. Salvatore in Onda przy via dei Pettinari w Rzymie

Autor strony przy relikwiach św. Wincentego Pallottiego w kościele SS. Salvatore in Onda przy via dei Pettinari w Rzymie (8 XII 2014)





W Archiwum Regii Miłosierdzia Bożego w Paryżu (7 II 2015)
30. rocznica święceń kapłańskich. Ołtarzew 10 V 2016 Księdza Stanisława Tylusa

30. rocznica święceń kapłańskich. Ołtarzew 10 V 2016. Od lewej księża: Waldemar Seremak, Jerzy Suchecki, Marian Kowalczyk, Tadeusz Pawłowski, Zbigniew Rembisz, Józef Targosz, Andrzej Majchrzak, Stanisław Tylus, Krzysztof Wojda, Kazimierz Szczepanik, Józef Nowak, Edward Grudziński, Wojciech Pietrzak, Edward Szram i br. Franciszek Dziczkiewicz

TYLUS STANISŁAW, LEKSYKON POLSKICH PALLOTYNÓW (1915-2012), APOSTOLICUM Ząbki – PALLOTTINUM Poznań 2013, ss. 694Leksykon polskich pallotynów 1915-2012

Publikacja Leksykon polskich pallotynów zawiera 356 biogramów polskich pallotynów zmarłych w latach 1915-2012. W książce został zastosowany układ alfabetyczny. Do biogramów zostały dołączone fotografie portretowe. Pod każdym biogramem została zamieszczona literatura, zawierająca bibliografię przedmiotową. Publikację zamyka indeks osobowy.

Podstawę źródłową niniejszej pracy stanowią akta osobowe zgromadzone w: Archiwum Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie, Archiwum Sekretariatu Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie, Archiwum Regii Miłosierdzia Bożego w Paryżu, Archiwum Generalnym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Rzymie i Archiwum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W pracy zostały uwzględnione „Wiadomości Polskiej Prowincji SAK” (do 1993), „Wiadomości Prowincji Chrystusa Króla” (1993-2012), „Annuntianda. Biuletyn Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAK” (1994-2012). Pomocne okazały się katalogi stowarzyszenia i prowincji polskich, czasopisma wydawane przez pallotynów i kroniki poszczególnych domów. Nie bez znaczenia były również relacje ustne żyjących członków stowarzyszenia i przedstawicieli rodzin zmarłych.

Zmarli współbracia tworzyli pallotyńską historię i byli nieomal wszechobecni w wielu dziedzinach polskiej kultury XX-XXI w., np. w nauce, literaturze i wszelkiego rodzaju piśmiennictwie oraz w działalności edukacyjnej, wychowawczej i wydawniczej, a także w pracach na rzecz emigracji, misji i apostolstwa świeckich. Pośród nich są postacie bardzo znane, które wywarły duży wpływ na dzieje Kościoła polskiego, m.in.: ks. Alojzy Majewski, ks. Wojciech Turowski czy Sł. B. ks. Stanisław Szulmiński, albo przeszły do historii Polski dzięki wielkiej miłości do Ojczyzny, jak Bł. ks. Józef Stanek czy ks. Franciszek Cegiełka i wielu innych.

Jednak w Leksykonie znajdują się nie tylko ci najwięksi, ale wszyscy, którzy żyli i działali w polskich strukturach stowarzyszenia w kraju i poza nim. O każdym z nich, nawet najskromniejszym bracie, kleryku czy nowicjuszu, możemy dowiedzieć się wszystkiego, co można było wydobyć ze źródeł i opracowań.

Książka jest już niedostępna w sprzedaży.